Matematică
Cont şters
2016-04-13 02:15:45
Trei gospodine cumpără mere de la același vânzător. Prima gospodină cumpără 1/3 din toate merele, a doua 2/3 din ce a rămas, iar ultima gospodină cumpără 6kg. Dacă 1kg de mere costă 3 lei, ce sumă a încasat vânzătorul de la fiecare gospodină? Dar în total? CU METODA GRAFICĂ DACĂ SE POATE
Răspunsuri la întrebare
Bobo1234
2016-04-13 08:10:40

a+b+c=x kg                               x) |________|________|________| a=1/3(x)                                    a) |________|=>1/3(x) b=2/3(r)                                     r)                  |_____|_____|_____|=> rest c=6kg                                        b)                 |___________|=>2/3(r) 1kg=3lei                                    c)                                        |_____|=>6kg --------------------------               ------------------------------------------------------------ a=?lei,b=?lei,c=?lei                   r=6*3....=> restul= 18kg(x)                                                  x=18:2*3....=>x=9*3....=>x=27kg (in total) a=27:3 a=9kg .....=>9*3=27lei de la prima gospodina b=((27-9):3)*2 b=(18:3)*2 b=6*2 b=12kg....=>12*3lei=36 lei de la cea de a 2-a gospodina c=6kg,,,,,,=>6*3=18 lei de la a 3-a gospodina 27+36+18=81 lei in total verificare 27kg*3lei=81 lei in total

Adăugați un răspuns