Limba română
Geneveva
2016-04-22 22:38:00
Se dau textele: a) 1.Toti colegii mei canta in corul scolii. 2.Domnul Alexandrescu este prefesor la scoala noastra. 3.Călin a fost interpretul personajului Goe din schita lui Ion Luca Caragiale. 4.Cainele Azor este frumos si credincios. 5.Elevii sunt in clasă b) identificati predicatele c) precizati felul fiecaruia d) analizati partile de vorbire prin care sunt exprimate. Va rog ajutati-ma dau coroana si 99 de puncte Imi trebuie repede va rooogg❤
Răspunsuri la întrebare
alex20
2016-04-23 00:36:03

a) 1.Toti colegii mei canta in corul scolii. cântă - predicat verbal exprimat prin verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, pers III, nr pl, diateza activă, conjugarea I 2.Domnul Alexandrescu este prefesor la scoala noastra. este profesor - predicat nominal exprimat prin verbul copulativ ” a fi”, mod indicativ timp prezent, pers III, nr sg, conj IV, diateza activă și numele predicativ ”profesor” - subast comun, simplu, gen M, nr sg 3.Călin a fost interpretul personajului Goe din schita lui Ion Luca Caragiale. a fost interpretul - predicat nominal exprimat prin verbul copulativ ” a fi”, mod indicativ timp perfect compus, pers III, nr sg, conj IV, diateza activă și numele predicativ ”interpretul” - subst comun, simplu, gen M, nr sg, art cu art hot ”l” 4.Cainele Azor este frumos si credincios. este frumos si credincios. - predicat nominal exprimat prin verbul copulativ ” a fi”, mod indicativ timp prezent, pers III, nr sg, conj IV, diateza activă și numele predicativ multiplu ”frumos” și ”credincios” - adjectiv propriu zis, 2 forme, 4 terminații, grad de comparație pozitiv, gen M, nr sg 5.Elevii sunt in clasă sunt - predicat verbal (se află) exprimat prin verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, pers III, nr plural, conj IV, diateza activă, 

Adăugați un răspuns