Matematică
deliadubalaru
2016-04-25 05:16:15
Trei gospodine au cumpărat împreună o lădiță de caise cu 25 kg,pentru care au plătit 162,5 lei .Caisele le-au împărțit astfel :prima a luat 8 kg,a doua 10 kg si a treia reatul .Cat a plecat fiecare gospodină?
Răspunsuri la întrebare
coleacodreanu
2016-04-25 08:55:31

162,5 : 25 = 6,5 lei (costă 1 kg de caise) prima gospodina=8×6,5=52 lei a doua gospodina=10×6,5=65 lei a treia gospodină =25 kg - (8 kg + 10 kg )= 25 kg - 18 kg = 7 kg (caise) 7 ×6,5=45,5 lei

Adăugați un răspuns