Matematică
Cont şters
2021-05-04 11:54:30
Pentru 6 iepurasi si 3 ursuleti de plus s-a platit suma de 216 lei.Stiind ca un iepuras are acelasi pret cu un ursulet ,afla cat costa iepurasii si cat costa ursuletii.
Răspunsuri la întrebare
Sebastian01
2021-05-04 16:04:35

216:(6+3)=216:9=24 lei costa un iepuras si un ursulet 6x24=144 lei costa iepurasii 3x24=72 lei costa ursuletii

adriancinca3
2021-05-04 16:05:50

6*a+3*b=216 dar a=b  atunci avem 6*a+3*a=216 9*a=216 a=216:9 a=24 iepurasii costa cat ursuletii adica 24 lei bucata 6*24=144 lei iepurasii 3*24=72 lei ursuletii

Adăugați un răspuns