Matematică
78mail
2015-10-29 01:08:30
mama are 900 lei. Ea cumpara 2kg de brânza a 135 lei kg si 4 kg de lamâi a 124 lei kg. Ce rest v-a primi
Răspunsuri la întrebare
iorgafabian
2015-10-29 06:31:32

900-(2×135+4×124)=900-(270+496)=900-766=134

Dangers123
2015-10-29 06:32:47

1)cât costă doua kg de brânză? 2x135=270 2)cat costa patru kg de lamai? 4x124=490 3)cat a plătit în total mama? 270+490=760 4)ce rest va primi? 900-760=140 Sper ca te.am ajutat!

Adăugați un răspuns