Chimie
ddss9898
2015-11-13 09:30:15
1. Se da schema: A+B ---> C+D ( a-acid si b-alcool). Se stie ca procesul de conversie a acidului este de 60%, iar cel al alcoolului este de 80%. Se cere: a) Kc , raportul a/b initial si concentratia in % molare la echilibru b) stiind ca la ech %D=%C=30.70%, %A=7.69%, %B=30.70&. Se cere kc si rap a/b initial 2. Precizati compozitia procentuala de masa a unui amestec de 896 g acetat de fenil si propanoat de metil daca la hidroliza bazica a amestecului de esteri, care are loc cu un rand de 100% se consuma 4l de solutie de naoh 3M. 3. Un acid monocarboxilix saturat, care are un continut de 55.33% O, reactioneaza cu un alchenol care are un continut de 27.58% O. Ce cantitate de ester se obtine din 10 moli de acid si 10 moli de alcool, daca randamentul reactiei de esterificare e de 85%.
Răspunsuri la întrebare
jmekero1234
2015-11-13 11:50:33

                                  A          +             B      ⇄        C         +             D initial :                       a                           b au reactionat :           x                            x la echilibru :           (a - x)                   (b - x)            x                         x x = 0,6a = 0,8 b   b = 0,75a    Kc = x²/[(a-x)(b-x) = 0,36a² /[0,4a·0,15a) = 6 a/b = 0,8/0,6 = 4/3    %A = 0,4a·100/(a+b) = 40a/(1,75a) = 22,857% %B = 0,15a·100/(1,75a) = 8,572%   %C = %D = 60/1,75 = 34,285% b) x/(a+b) = 0,307    (a-x)/(a+b) = 0,0769     (b-x)/(a+b) = 0,307 Kc = 0,307² / (0,0769·0,307) = 4   13a - 13x = a + b        12a -b = 13x 3,25b - 3,25x = a + b    2,25b - a = 3,25x (12a - b)/(2,25b-a) = 5,5        12a -b = 12,375b - 5,5a   6,5a = 13,375b     a/b = ≈2/1 2.   n1 moli     CH3-COOC6H5 + 2NaOH ⇒ CH3-COONa + C6H5ONa n2 moli  CH3-CH2-COOCH3 + NaOH ⇒CH3-CH2-COONa + CH3-OH 136n1 + 88n2 = 896     17n1 + 11n2 = 112                                        2n1 + n2 = 12                                      -------------------------                                       4n1 = 20   n1 = 5     n2 = 2 m1 = 136·5 = 680 g     %acetat = 680·100/856 = 79,44% m2 = 88·2 = 176 g       % propanoat = 176·100/856 = 20,56% 3.  acid : CxH2xO2    2·16·100/M = 53,33     M = 60 g/moli    CH3COOH alcool : CyHzO         16·100/M = 27,58    M = 58 g/mol     C3H5-OH CH2=CH-CH2-OH CH3-COOH + HO-CH2-CH=CH2 ⇒ CH3-OCO-CH2-CH=CH2 + H2O teoretic :  n ester = 10 moli practic : n = 0,85·10 = 8,5 moli      m = 8,5·100 = 850g

Adăugați un răspuns